KASTAMONU ŞENPAZAR İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ

     Birleşmiş Milletler tarafından tüm dünyada engelli insanların sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek amacı ile 1992 yılında 3 Aralık Dünya Engeliler Günü olarak ilan edilmiştir.

      Engelli bireylerin; korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine duydukları ihtiyaçlarla  ilgili karşılaştıkları zorluklar belirlenip, özel gereksinimleri karşılandığında ve ihtiyaç duydukları hizmetler ve bu hizmetlere eşit erişim için gerekli düzenlemeler sağlandığında toplumsal yaşama uyumları artacak ve böylelikle "engelilik" durumu "engellenmişlik" durumuna dönüşmeyecektir.

     Evet, belki bizler ve sizler şu an itibariyle engelli değiliz ancak bu yarın engelli olmayacağımız anlamına gelmiyor. Engelli olan insanların bir engeli de bizler olmayalım. Onları anlamaya, onların gözünden hayata bakabilmeye, gündelik hayatta karşılaştıkları sorunları aşma çabalarının farkına varabilmeye çalışalım. Onları hayata katmanın sosyal, kültürel, ekonomik ve politik açıdan faydalarının farkında olalım.

      Unutmayalım ki engeliler için yapılabilecek en iyi şey: Engelleri ortadan kaldırmaktır.

Merkez Mah. Kardelen Cad. Halk Eğitimi Merkezi Binası No 8 İç Kapı 3 Şenpazar / KASTAMONU - 03667881418

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.